Lent and Easter services 2020


Lent studies and events
Several churches around the diocese will be hosting special services and events to mark the season of Lent. Please note: We’ve done our best to make this list as up to date as possible but there may be more events that we are not aware of.
 
  • St Stephen’s Onerahi Tuesdays from 3 March 1.30pm – Lent studies based on the BBC TV series “Broken”
  • St John’s Campbell’s Bay Wednesday 26 February to Sunday 12 April – Walk the labyrinth
  • All Saints Howick Tuesdays 3-31 March 7.30pm Lent study series
  • Holy Trinity Dargaville Tuesdays from 3 March at 11am and 6pm – Lent studies “Setting our hearts on Fire"
  • St Peter’s Pakuranga, Wednesdays 7.30pm – Lent studies
  • St John the Evangelist Maunu Whangarei, Mondays 10.00am from 2 March – Lent studies and morning tea
  • St Aidan’s Remuera “God at Work: Being Christian in the everyday world” – Lent discussions after Sunday sermons
  • St Francis Tairua Wednesdays from 4 March 7.00pm – Lent reflections
  • St Andrew’s by the Sea Waiheke Wednesdays from 4 March – Lent study “Spiritual essentials for real life.”
  • St Luke’s Mt Albert Tuesdays 10, 17, 24, 31 March 7.00pm-9.00pm – Lenten Dinner Eucharists
  • Holy Trinity Cathedral Mondays 9 March-6 April 7.00pm – “The Resilient Disciple: A Lenten Journey from Adversity to Maturity” by Justine Allain-Chapman
  • Church of the Good Shepherd, Northwest Anglican Sundays from 1 March 10.00am – Lenten series “Let it Go”
  • St Andrew's Epsom, Sundays from 1 March 8.00am - Eucharist 9.30am - Choral Eucharist with Sunday School. Sunday 29 March 9.30am Choral Eucharist with Sunday School, followed by an informal parish meeting 5.00pm - Evensong.
Easter services
This is a list of the services that have been confirmed; it will be updated as information comes in. The list is organised by region and then area, in alphabetical order. Or you can search using the keyboard shortcut Ctrl+F.

 
NORTHLAND REGION
 
MINISTRY UNIT/CHURCH
EASTER SERVICE DATE AND TIME
Dargaville - Holy Trinity Church
  • Maundy Thursday 9 April 7.00pm
  • Good Friday Service 10 April 9.30am
  • Easter Sunday 12 April 9.30am
Hakaru – St Michael’s and All Angels
 
Kaitaia - St Saviours – Kaitaia
  • Palm Sunday 5 April 9am
  • Good Friday 10 April 10am
  • Easter Sunday 12 April 9am
Kaiwaka – St Paul’s
 
Kawakawa - St Thomas
 
Kerikeri - St James
 
Mangawhai – Christ the King
  • Monday 6 April 8.00am Stations of the Cross/ Communion
  • 7, 8, 9 April 9.00am Stations of the Cross/ Communion
  • Good Friday 10 April 9.00am Family service
  • Easter Sunday 12 April 9.00am Family Communion
    11.00 am Family Communion at All Saints Church, Wellsford
Mangonui - St Andrew’s
  • Good Friday 10 April 9.00am Contemplative service
    4.30pm Stations of the Cross
  • Easter Sunday 12 April 9.00am Holy Communion
Maunu - St John the Evangelist
  • Palm Sunday 5 April 9.30am Liturgy
  • Easter Sunday 12 April 9.30am Liturgy
Okaihau - St Catherine’s
 
Onerahi - St Stephen’s (Manaia Local Shared Ministry Unit)
  • Friday 6 March, 10.00am World Day of Prayer ecumenical service, Hope Presbyterian (St James) Onerahi
  • Maundy Thursday 9 April, 5.30pm Contemplative foot-washing service
  • Good Friday 10 April 10.00am Combined ecumenical service, Onerahi Community Hall, Sherwood Park
  • Easter Sunday 12 April 6.00am Dawn service
    9.30am Eucharist 
Paihia – St Paul’s
  • Mon-Wed 6-8 April 12 noon Midday prayer
  • Maundy Thursday 9​ ​April 7.00pm
  • Good Friday 10 ​April 10.00am Combined service
  • Easter Sunday 12 ​April 10.00am Eucharist
Pakanae - St Luke’s
 
Pakaraka - Holy Trinity
 
Paparoa Mission District
 
Portland – Holy Cross
 
Pukenui - St Mary’s
 
Rawene - All Saints
 
Ruakaka – St Paul’s
 
Ruawai - St Michael’s
 
Russell - Christ Church
 
Te Kopuru – St Peter’s
 
Towai - St Michael and All Angels
 
Tutukaka Coast Community Church
 
Waimamaku - St Philip’s
 
Waimate North - St John the Baptist
  • Easter Sunday 12 April 9.30am
Waipu – St Peter’s
 
Waiotemarama - St Barnabas
 
Whangarei - Christ Church
  • Palm Sunday 5 April 9.00am Liturgy of the Palms and confirmation service
    4pm Messy Church intergenerational worship
  • Tuesday 7 April 9.00am Morning prayer, Selwyn Chapel, Christ Church
    6.30pm Renewal of ordination vows and blessing of holy oils
  • Wednesday 8 April 12.00pm Midday prayer, Selwyn Chapel, Christ Church
  • Maundy Thursday 9 April 6.00pm Taizé-style Last Supper and footwashing
  • Good Friday 10 April 9.30am Interchurch March of Witness (starting at Christ Church)
    10.00am Communion, Hope Central, Hunt St, Whangarei.
    12.00pm-3.00pm Three-hour vigil at the Cross
  • Easter Day 12 April 6.30am Vigil/service of light
    9am Service of resurrection
    11.00am Easter Communion, All Saints’ Anglican Church, Maungakaramea
Whirikaki - St David’s
 
 
 
RODNEY REGION
 
MINISTRY UNIT/CHURCH
EASTER SERVICE DATE AND TIME
Helensville – St Matthew’s
 
Huapai – St Chad’s
 
Kaipara Flats – St Albans
 
Kaukapakapa – All Saints
 
Leigh – St Michael and All Angels
 
Matakana – St Leonard
 
Orewa – St Chad’s
 
Silverdale – Holy Trinity Church
 
South Kaipara – St Matthew’s
 
Waiwera – Christ Church
 
Warkworth – Christ Church
 
Wellsford – All Saints
 
Wellsford/Tomorata – St Francis in the Fields
 
 
 
AUCKLAND – NORTH SHORE
 
MINISTRY UNIT/CHURCH
EASTER SERVICE DATE AND TIME
Albany – Holy Cross
  • Maundy Thursday 9 April 6.00pm Potluck dinner followed by stripping the altar.
  • Good Friday 10 April 9.00am Procession with the Cross, starting at Albany Presbyterian Church and combined service.
  • Holy Saturday 11 April 10.00 to 12noon Holy Cross will be open for quiet reflection.
  • Easter Sunday 12 April 10:30am Eucharist
Beach Haven - Cedar Centre
 
Birkenhead – All Saints
 
Campbells Bay – St John’s
 
Devonport – Holy Trinity
 
Glenfield – St Barnabas
 
Greenhithe – St Michael’s and All Angels
  • Easter Sunday 12 April 9.00am Eucharist
Milford – St Paul’s by the Sea
 
Northcote – St John the Baptist
 
Takapuna – St Peter’s
 
Torbay – St Mary by the Sea
 
Whangaparoa – St Stephen’s
 
 
 
AUCKLAND CENTRAL
 
MINISTRY UNIT/CHURCH
EASTER SERVICE DATE AND TIME
Auckland City – St Matthew in the City 
 
 
Auckland City – St Paul’s
  • Good Friday 10 April 10.00am
  • Easter Sunday 12 April 9.00am, 11.00am, 3.30pm, 6.30pm
Avondale – St Jude’s
  • Passion Sunday 29 March 8.00am & 10.00am
  • Palm Sunday 5 April 8.00am & 10.00am
  • Mon-Wed 6-8 April 10.00am Holy Eucharist 
  • Maundy Thursday 9 April 10.00am Footwashing service
    7.00pm Footwashing service and shared meal
  • Good Friday 10 April 9.00am & 2.00pm
    Saturday 11 April 10.00am & 5.00pm Great vigil of Easter
  • Easter Sunday 12 April 8.00am & 10.00am
  • Mon-Sat 13-18 April 10.00am
Balmoral – St Alban the Martyr
 
Blockhouse Bay – Church of the Saviour
 
Ellerslie – Christ Church
 
Epsom – St Andrew’s
  • Palm Sunday 5 April 8.00am Eucharist
    9.30am Intergenerational choral eucharist with the St Andrew’s choirs
  • Mon-Wed 6-8 April 7.00pm Contemplative service with instrumental music
  • Maundy Thursday 9 April 7.00pm Eucharist with footwashing and stripping of the altar
  • Good Friday 10 April 9.30am Intergenerational service of reflection
    5.00pm Contemplative service with instrumental and choral music
  • Easter Sunday 12 April 8.00am Eucharist
    9.30am Eucharist with Easter egg hunt and activities for children
Epsom – St George’s
  • Palm Sunday 5 April 7.45am, 9.00am & 10.45am Communion
  • Maundy Thursday 9 April 7.00pm Footwashing service
  • Good Friday 10 April 9.15am Family service
    10.30am Reflective service
  • Easter Sunday 12 April 7.45am, 9.00am & 10.45am Communion
Glen Innes – St Mary’s
 
Great Barrier – St John’s
 
Grey Lynn – St Columba
 
Hillsborough – St Margaret’s
 
Kohimarama – St Andrew’s
 
Lynfield – Lynfield Community Church
 
Meadowbank – St Chad’s
 
Mount Albert – St Luke’s
  • Wednesday 8 April 11.00am Reflective Eucharist
  • Maundy Thursday 9 April 6.30pm Agape meal
    8:00am Last Supper Eucharist (with footwashing & stripping of the altar)
  • Good Friday 10 April 9.00am Eucharist with reserved sacrament
    10:00am-12.00pm Ecumenical walk with Mt Albert churches
    2.00pm-8.00pm Labyrinth (church open throughout for people to visit and walk)
  • Saturday 11 April 8.00am Great Easter liturgy and lighting of the Easter fire
  • Sunday 12 April 9.30am Eucharist and Easter egg hunt
Mt Eden – St Barnabas (Asian Mission District)
 
New Lynn – St Thomas’s
  • Maundy Thursday 9 April 7.15pm
  • Good Friday 10 April 9.30am
  • Easter Sunday 12 April 9.30am
One Tree Hill – St Oswald
 
Onehunga – St Peter’s
  • Palm Sunday 5 April 10.00am Procession of the palms and Eucharist
  • Maundy Thursday 9 April 7.00pm Eucharist
  • Good Friday 10 April 9:30am Walking the Cross: an ecumenical procession and stations of the Cross – starting point TBC
  • Easter Sunday 12 April 6:30am Ecumenical dawn service at Jellicoe Park followed by breakfast at St Peter’s
    9:30am Eucharist
Panmure – St Matthias
  • Maundy Thursday 9 April 7:30pm
  • Good Friday 10 April 10.00am
  • Easter Sunday 12 April 8.00am & 10.00am
Parnell – Holy Trinity Cathedral
  • Palm Sunday 5 April 10.00am Festal choral Eucharist with procession​
  • Wednesday 8 April 6:00pm Evensong with benediction​
  • Maundy Thursday 9 April 7:30pm The Last Supper and the stripping of the altar​
  • Good Friday 10 April 10:00am Family Service
    3:00pm Good Friday Service​
  • Saturday 11 April 8:30pm The Great Vigil of Easter​
  • Easter Sunday 12 April
    8:00am Sung Eucharist in St Mary’s-in-Holy Trinity
    8:00am Eucharist in St Stephen’s Chapel, Judges Bay
    9:00am Eucharist with hymns in St Stephen’s Chapel, Judges Bay
    10:00am Choral Eucharist
    5:00pm Festal choral evensong
Ponsonby – All Saints
 
Remuera – St Aidan’s
  • Mon-Wed 6-8 April 7:00pm Reflective services
  • Maundy Thursday 9 April 7.00pm Footwashing
  • Good Friday 10 April 9:30am Reflective service
    12:00pm-3:00pm Self-directed reflective stations in the church
  • Easter Sunday 12 April 8.00am Communion
    9.30am Family service with Communion
Remuera – St Mark’s
 
Royal Oak – St John the Evangelist
 
Sandringham – St Martin at St Chad’s
 
St Helier’s – St Philip’s
  • Palm Sunday, 5 April 8.00am & 9.30am Communion service
  • Holy Week: Monday to Wednesday, 6-8 April 7.30pm Evening prayer
  • Maundy Thursday, 9 April 7.30pm Communion and stripping of the altar
  • Good Friday, 10 April 9.00am Family service
  • Easter Sunday, 12 April 8.00am & 9.30am Communion service
Tamaki – St Thomas
  • Palm Sunday 5 April 9.00am Eucharist, starting with procession with palms
  • Maundy Thursday 9 April 10.00am Fellowship and Eucharist (1662 prayer book)
    7.00pm Footwashing and memorial Eucharist
  • Good Friday 10 April 10.00am Stations of the Cross
    2.00pm Passion of the Cross
  • Easter Sunday 12 April 9.00am Eucharist
Telugu Mission District
 
Waiheke Island – St Andrew’s by the Sea
  • Passion Sunday 29 March 10.30am Communion
  • Palm Sunday 5 April 10.30am Communion
  • Good Friday 10 April 10.30am Communion
  • Easter Sunday 12 April 10.30am Communion
 
 
AUCKLAND – EAST
 
MINISTRY UNIT/CHURCH
EASTER SERVICE DATE AND TIME
Beachlands – St Hilda’s
 
Flat Bush – St Paul’s
  • Maundy Thursday 9 April 7.00pm Tenebrae service
  • Good Friday 10 April 10.00am Reflection on the Cross
  • Easter Sunday 12April 10am Holy Communion
Howick – All Saints
  • Palm Sunday 5 April 7.30am Liturgy of the Passion
    9.15am Blessing of the palms and procession. Combined event with Our Lady Star of The Sea. Meet at Fencible Walkway
    9.30am Liturgy of the Passion
  • Maundy Thursday 9 April 7.30pm Footwashing and memorial Eucharist 
  • Good Friday 10 April 9.30am All-age service of the Cross
    12pm-3pm The Great Three Hours
  • Easter Day 12 April 7.30am Eucharist
    9.30am All-age Eucharist
Maraetai – St Mark’s
 
Pakuranga – St Peter’s
  • Palm Sunday 4 April 10.00am
  • Maundy Thursday 9 April 7.30pm Footwashing service
  • Good Friday 10 April 10.00am
  • Easter Sunday 12 April 10.00am
Whitford – St Thomas
 
 
 
AUCKLAND – WEST
 
MINISTRY UNIT/CHURCH
EASTER SERVICE DATE AND TIME
Glen Eden – St Andrews
 
Henderson - St Michael and All Angels
 
Massey – Church of the Good Shepherd
  • Good Friday 10 April 10.00am Remembering the Cross
    12.00pm-3.00pm Silent reflective vigil with readings and reflections
  • Easter Sunday 12 April 10.00am Celebrating the Resurrection
Swanson – St Mark’s
 
Te Atatu – St Paul’s
  • Maundy Thursday 9 April 7.30pm Holy Communion
  • Good Friday 10 April 9.00am Contemplative service
  • Easter Sunday 12 April 9.00am Family service with Holy Communion
Titirangi – St Francis
 
 
 
AUCKLAND – SOUTH
 
MINISTRY UNIT/CHURCH
EASTER SERVICE DATE AND TIME
Buckland’s Beach – St John’s
  • Good Friday 10 April 9.30am
  • Easter Sunday 12 April 9.30 am
Clendon – St Elizabeth’s
  • Maundy Thursday 9 April 7:30pm
  • Good Friday 10 April 9:30am
  • Easter Sunday 12 April 8.00am and 10.00am 
Clevedon – All Souls
 
Ardmore – St James’
 
Alfriston – Christ Church
 
Mataitai – Holy Trinity
 
Mangere East – Selwyn Church
  • Good Friday 10 April 9.30am Holy Communion
  • Easter Sunday 13 April 9.30am Holy Communion
Manurewa – St Luke’s
 
Otahuhu – Holy Trinity
 
Papakura – Christ Church
 
Karaka – St Margaret’s
 
Papatoetoe – St George the Matyr
 
 
 
FRANKLIN REGION
 
MINISTRY UNIT/ORGANISATION
EASTER SERVICE DATE AND TIME
Bombay – St Peter’s in the Forest
 
Mauku – St Bride’s
 
Pokeno – St Mary on the Hill
 
Pukekohe – St Andrew’s
 
Pukekohe – St Paul’s
 
Tuakau – St John Before the Latin Gate
 
 
 
COROMANDEL PENINSULA
 
MINISTRY UNIT/CHURCH
EASTER SERVICE DATE AND TIME
Coromandel – Christ Church
 
Mercury Bay – St Peter the Fisherman 
 
Tairua – St Francis
 
Thames – St George the Martyr
  • Palm Sunday 5 April 9:30am
  • Mon-Wed 6-8 April 10.00am and 6.00pm Eucharist
  • Maundy Thursday 9 April 7.30pm Eucharist and footwashing
  • Good Friday 10 April 9.30am Service of the Word followed by the walk of witness
  • Easter Sunday 12 April 9.30am Blessing of the Pascal candle